Menu


  Wydarzenia


  Historia


  Zarząd OSP


  Członkowie


  Statut


  Wyposażenie


  Osiągnięcia


  O Nas w prasie


 materiały  szkoleniowe


  Linki do stron


[Rozmiar: 13894 bajtów]


[Rozmiar: 13894 bajtów]

  Urząd Gminy Gryfice[Rozmiar: 13894 bajtów]

  Nadleśnictwo Gryfice[Rozmiar: 13894 bajtów]

  Państwowa Straż Pożarna[Rozmiar: 13894 bajtów]

  Policja
[Rozmiar: 983 bajtów]  [Rozmiar: 1186 bajtów]

[Rozmiar: 728 bajtów]

Wydarzenia OSP Świeszewo


Pomóżmy Adrianowi.

        [Rozmiar: 7611 bajtów]
     Adrian jest długoletnim członkiem OSP Świeszewo. Pochodzi z rodziny strażackiej, gdzie jej członkowie czynnie tworzyli historie OSP.

     Już jako mały chłopiec interesował się strażą, i z wiekiem nic się nie zmieniło. Brał udział w zawodach sportowo-pożarniczych, gdzie ze swoją drużyną osiągał wysokie wyniki na szczeblach gminy, powiatu, a nawet województwa.

     Zamiłowaniem do OSP zaraził też swoją żonę Agnieszkę, która w dalszym ciągu zasila szeregi Kobiecej Drużyny Pożarniczej i bierze czynny udział w zawodach sportowo-pożarniczych.

     Adrian bardzo chętnie uczestniczył w różnych przedsięwzięciach organizowanych przez OSP. Za swoje zaangażowanie został odznaczony Złotą Odznaką Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, Wzorowym Strażakiem jak również Brązowym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

     Mimo młodego wieku ciężko zachorował, potrzebuje naszego wsparcia i pomocy. Potrzebna jest intensywna rehabilitacja, na którą zbierane są środki.

Druhny i druhowie prosimy również Was o wsparcie finansowe dla druha Adriana.

Z całego serca prosimy o wpłaty, nawet niewielka kwota zbliży Adriana do zdrowia. W jedności jest siła.

POMÓŻMY ADRIANOWI!


Pomóc można poprzez stronę fundacji AVALON, której Adrian jest podopiecznym:
www.fundacjaavalon.pl/nasi_beneficjenci/majchrzak_adrian.html

29.01.2018r.
Nagroda dla Świeszewa.

[Rozmiar: 7611 bajtów]     [Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]


      HURA!! Wygraliśmy!
Na Gminnym Spotkaniu Noworocznym (2018r) ogłoszone zostały wyniki konkursu "Nasza Wieś Najładniejsza".
Drugi rok z rzędu znaleźliśmy się w grupie 5-ciu nagrodzonych Sołectw. Otrzymaliśmy czek na 10.000 zł.
Na co przeznaczymy te pieniądze zdecyduje Zebranie Wiejskie.
Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna, za wspólne działanie. Oplaciło się!

Sołtys

Teresa Błaszczyk01.02.2017r.
Pogrzeb Honorowego członka OSP w Świeszewie druha Adomata Wernera

[Rozmiar: 7611 bajtów]
   W godzinach popołudniowych 28 stycznia 2017r. zmarł w wieku 82 lat Śp. Adomat Werner– członek Honorowy
OSP w Świeszewie.
Swoją służbę strażacką rozpoczął w 1948 r. w MDP Gołańczy Pomorskiej, następnie OSP Przybiernówko w latach 1950-1960. Do Świeszewa przybył wraz z rodziną w 1960r. Dwa lata później Komendant Powiatowy powierzył mu obowiązki Kierowcy – mechanika a Zarząd OSP – gospodarza. Tą funkcję pełnił nieprzerwanie przez 32 lata – do emerytury. Po przekazaniu obowiązków następcy nadal aktywnie uczestniczył w działalności OSP. Był nie tylko strażakiem ale również społecznikiem. Powszechnie lubianym, przyjaznym do ludzi i pomocnym. Za swoje zaangażowanie wielokrotnie wyróżniany t.j. brązowy, srebrny i złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, Srebrny Krzyż Zasługi, Honorowa Odznaka „Wzorowy Kierowca” nadany przez Wojewodę Szczecińskiego i wreszcie w 2006r. Złoty Znak Związku OSP RP nadany przez Zarząd Główny ZOSP RP.
Śp. Druh Werner Adomat był rzeczywiście wzorowym strażakiem, wzorowym kierowcą i wzorowym obywatelem – rozpoznawalnym i zasłużonym dla Powiatu Gryfickiego. 1 –go lutego br. W Kościele Parafialnym a następnie cmentarzu w Świeszewie odbyły się uroczystości pogrzebowe z ceremoniałem strażackim. Mszę Świętą sprawował i homilię wygłosił ks. Mariusz Szymczak. Słowa ostatniego pożegnania przekazał druh Edward Patelak V-ce prezes ZOG ZOSP RP. W uroczystościach uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Gryfic Andrzejem Szczygłem oraz Sołtys wsi Świeszewo Teresą Błaszczyk. Komendy powiatowej PSP na czele z Komendantem st. bryg. Dariuszem Sobczykiem. Delegacja Koła Emerytów i rencistów PSP na czele z mł. Bryg w st. spoczynku Leonardem Rysakiem. Oczywiście uczestniczyły delegacje wszystkich OSP gminy Gryfice, a także OSP Trzebiatów i pierwszej w której rozpoczął służbę t.j. OSP Gołańcz Pomorska na czele z druhną Prezes Moniką Szklar.

Udział w uroczystościach pogrzebowych Śp. Druha Wernera Adomata przedstawicieli w/w formacji świadczy o jego zasługach w życiu społeczności Ziemi Gryfickiej.

Spoczywaj w pokoju.
V-ce Prezes ZOG ZOSP RP druh Edward Patelak
fot. członek Rady Sołeckiej wsi Świeszewo - Bernard Kozłowski

galeria zdjęć

31.12.2016r.
Zdarzenia 2016 roku do których zadysponowano jednostkę OSP Świeszewo.1) 01.01.2016r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru nieużytków w m. Kołomąć.
W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 5 druhów.

2) 27.03.2016r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru nieużytków w m. Ościęcin.
W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 6 druhów.

3) 20.04.2016r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru składowiska złomu w m. Gryfice.
W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 4 druhów.

4) 27.12.2016r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do usunięcia zwalonego drzewa z drogi w
m. Świeszewo. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 4 druhów.


11.09.2016r.
Uroczyste przekazanie motopompy dla OSP Świeszewo od członka Honorowego OSP w Świeszewie, druha Tadeusza Macioła

[Rozmiar: 7611 bajtów]

    W niedzielne popołudnie 11 września 2016r. na placu przy Świetlicy Wiejskiej i Izbie Pamięci OSP w Świeszewie odbyło się spotkanie z byłym Honorowym Konsulem Generalnym RP na Litwie, członkiem Honorowym OSP w Świeszewie, druhem Tadeuszem Maciołem.
W spotkaniu uczestniczyli: członkowie Zarządu OSP na czele z Prezesem Leszkiem Rosikoniem, członkowie Rady Sołeckiej na czele z Panią Sołtys Teresą Błaszczyk oraz duszpasterz parafii Świeszewo ks. Mariusz Szymczak.
W ramach pomocy dla OSP druh Tadeusz przekazał w formie darowizny w pełni sprawny sprzęt w postaci pompy pływającej „Niagara” oraz pompy szlamowej z wyposażeniem.
Podczas długiego i uroczystego spotkania zostały nakreślone dalsze możliwości współpracy. Należy podkreślić, że druh Tadeusz Macioł jest fundatorem Nowego Sztandaru, który otrzymała OSP w 2010r.

V-ce Prezes ZOG ZOSP RP druh Edward Patelak
fot. członek Rady Sołeckiej wsi Świeszewo - Marzena Kondratowicz

03.09.2016r.
Nowoczesna tradycja - dożynki w Świeszewie.

W sobotę, 3 września, odbyły się w Świeszewie wiejskie dożynki. I nie ma w tym niczego zaskakującego. Wszak w tym samym czasie były powiatowo-gminne uroczystości dożynkowe - z pełnym ceremoniałem, w bogatej oprawie, przy wielkim zainteresowaniu mieszkańców. Własne dożynki zorganizowało również wiele, wiele wsi w naszym powiecie. Taka pora roku - wszędzie dożynki.

To żadne odkrywcze stwierdzenie, że dla ogromnej większości mieszkańców wsi rolnictwo przestało być głównym źródłem utrzymania. Nie od tego, co urośnie na polu, głównie zależy dostatek ich rodzin. Dożynkowe przyśpiewki w rodzaju „plon niesiemy, plon…” - teraz to jedynie folklor, nijak się mający do rzeczywistości.
Więc po co te dożynki?

Dla najstarszych to wspomnienia młodości, trudu i znoju przy wiązaniu snopków i stawianiu stert, zwózki i młocki w stodołach, wyścigów z czasem i pogodą. Dla średniego pokolenia – pogoń za sznurkiem do snopowiązałek, później części do Vistuli, kilometrowych kolejek w punktach skupu ziarna. Ale dla młodych, którzy od dziadków i rodziców z grzeczności wysłuchują wspomnień o tym, to hucpa jakaś być powinna. A jednak nie jest.

W Świeszewie scenariusz był najprostszy z możliwych. Uroczysta Msza Święta w parafialnym kościele, przemarsz na plac przed wiejską świetlicą, występ zespołu ludowego KUKUŁECZKI, oraz biesiada. Ta „biesiada” to podpieczony kurczak, bigos, smalec i ogórki małosolne. Oraz oczywiście ciasta wszelkiego rodzaju. Później grał zespół muzyczny, tańce i hulanki trwały do białego rana.

Wszystko za składkowe pieniądze, wszystko we własnym wykonaniu. Kobiety i dziewczęta zajęły się dekorowaniem, gotowały, piekły, smażyły. Mężczyźni i młodzieńcy, pod dyrekcją szefa OSP Leszka Rosikonia, rozbijali namioty, ustawiali stoły i ławy, montowali oświetlenie. Bez większej przesady można stwierdzić, że połowa z tych, którzy uczestniczyli w spotkaniu, wniosła osobisty udział w jego przygotowanie. Co do ciast, to było ich 12 rodzajów. I co jedno, to smaczniejsze, więc ich twórczynie muszą pozostać anonimowymi. Natomiast o obfitość i porządek na biesiadnym stole dbały Genowefa Rebelka, Krystyna Patelak, Alicja Rosikoń, Wiesława Robaczewska, Mariola Bułhak. Okolicznościowe dekoracje, w tym szczególnie wieniec dożynkowy, przygotowały Lilianna Lisaj, Halina Malarczyk, Kazimiera Jakubik, Halina Klimas, Zofia Modrzejewska. „Samych swoich” zaszczycili goście honorowi, a jednocześnie mieszkańcom Świeszewa bliscy i życzliwie pomocni: Zbigniew Chabowski - zastępca burmistrza Gryfic, Wincenty Heilik - radny gminy Gryfice, Wojciech Pietrzak - radny powiatu Gryfice. Była także sołtys zaprzyjaźnionej wsi Ościęcin - Barbara Kornacka.

Co znamienne, w żadnym momencie spotkania nie było podniosłych przemówień czy okolicznościowego ględzenia. Zarówno podczas kazania w kościele proboszcz ks. Mariusz Szymczak, gorący zwolennik tego przedsięwzięcia, jak i sołtys Teresa Błaszczyk, główny jego organizator, podkreślali jedno: Chcemy, aby wszyscy bez wyjątków mieszkańcy naszej wsi czuli się jedną wielką rodziną, w której wzajemny szacunek, życzliwość i troska o innych, będą codzienną zasadą postępowania.

W dobie wszechobecnej telewizji, internetu, fejsbuka, twitera, esemesów i czego tam jeszcze, ludzie potrafią to wszystko wyłączyć i przyjść, by ze sobą pobyć, pogadać, pośmiać się, pożartować. Osobiście, a nie wirtualnie. A coraz mniej jest już takich okazji. Mimo wszechogarniającej nowoczesności tradycja trzyma się więc dzielnie. I oby tak pozostało.

Z kronikarskiego obowiązku podkreślić należy, że podobne jak Świeszewską inicjatywy środowiskowe konsekwentnie wspierają radny Sejmiku Zachodniopomorskiego ZYGMUNT DZIEWGUĆ i dyrektor Banku Spółdzielczego w Gryficach SŁAWOMIR SIDOR, za co im serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                          Bernard Kozłowski

22.08.2016r.
Wycieczka na Lotnisko Szczecin-Goleniów.[Rozmiar: 7611 bajtów]
     W dniu 22.08.2016r. Rada sołecka wsi Świeszewo z Panią Marzeną Kondratowicz na czele zorganizowała wycieczkę na Lotnisko Szczecin –Goleniów. Uczestniczyły 34 osoby. Celem wycieczki było zapoznanie się z codzienną pracą funkcjonariuszy Straży Granicznej, ich wyposażeniem oraz z zapoznaniem się z funkcjonowaniem innych służb działających w Porcie Lotniczym Szczecin Goleniów im. „NSZ Solidarność.

     Na lotnisko przyjechaliśmy około godz. 13:15, gdzie przywitali nas Beata - funkcjonariuszka Straży Granicznej, Dominik -pracownik Straży Ochrony Lotniska, oraz Katarzyna - funkcjonariuszka Służby Celnej.
Następnie zostaliśmy z zasadami poruszania się w Porcie Lotniczym Szczecin Goleniów, obowiązującymi przepisami, z wykazem przedmiotów niedozwolonych, których nie można przywieźć do Polski, zakaz ten został określony na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
Jednym z zadań Służby Celnej jest kontrola przewozu przez granicę okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, identyfikacji okazów. W przypadku naruszenia postanowień Konwencji Waszyngtońskiej sprawa jest przekazywana do dalszego postępowania z uwagi na popełnienie czynu zabronionego.
W hali głównej portu lotniczego zapoznano nas z działaniami i zadaniami Straży Ochrony Lotniska. SOL dokonuje kontroli bezpieczeństwa pasażerów w trakcie odprawy samolotów krajowych jak i międzynarodowych, oraz kontroli bezpieczeństwa w wyznaczonych posterunkach. Dowiedzieliśmy się też, że na każdym lotnisku nie można pozostawiać bagażu bez opieki. Zapoznano nas informacjami na temat odprawy bagażu rejestrowanego. Następnie autokarem udaliśmy się do bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która w Polsce nosi nazwę (HEMS –Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego), gdzie przed wejściem do LPR dokonano kontroli w specjalnej strefie bezpieczeństwa wszystkich uczestników wycieczki.

     Po przybyciu do bazy LPR powitał nas Pan Paweł Małecki –mechanik Stacji Obsługi Technicznej, który rzeczowo opowiedział o zadaniach jakie są wykonywane w bazie, o pracy jego i kolegów ratowników. W bazie był śmigłowiec, każde dziecko mogło wsiąść do środka, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. W między czasie mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska lądowanie śmigłowca LPRu- ratownika 11, który wrócił ze zdarzenia. Następnie dzięki życzliwości pracowników LPR mogliśmy obejrzeć ten śmigłowiec przystosowany do transportu chorych i rannych z wypadków. Dowiedzieliśmy się, że praca w LPR jest ciekawa, ryzykowna, bardzo odpowiedzialna ale i też stresująca. Baza LPR w Goleniowie znajduje się nie daleko Wieży Kontroli Lotów, która jest sercem tego lotniska, to tu podejmuje się decyzję o lądowaniu czy starcie wszystkich uczestników ruchu lotniczego w powietrzu.

     Z LPR wróciliśmy autokarem do terminala Portu lotniczego, gdzie czekali na nas funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali nas ze swoimi zadaniami na lotnisku. Do głównych zadań Straży Granicznej należy m. in. dokonywaniem kontroli ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, prowadzenie kontroli bezpieczeństwa w formie nadzoru nad kontrolą bezpieczeństwa lotów. Funkcjonariusze uczulili nas aby na lotnisku nie pozostawiać bagażu bez opieki, co grozi nie tylko mandatem ale i odstrzeleniem takiego bagażu w miejscu bezpiecznym.
Sprzęt który wykonuje takie zadanie to robot pirotechniczny „Gryf” oraz kombinezon antywybuchowy EOD 9, którego mogliśmy zobaczyć z bardzo bliska. Robot był sterowany za pomocą specjalnej konsoli. Wyposażony jest w kamerę, w razie konieczności montowany jest na nim wyrzutnik i działko wodne. Dzieci z ciekawością patrzyły co może robić robot sterowany przez funkcjonariusza. Kolejną atrakcja tej wycieczki był pies służbowy, który wykrywa narkotyki. Funkcjonariusza SG – przewodnik psa służbowego zaprezentował umiejętności i zwinność zwierzaka. Za pozwoleniem przewodnika dzieci z wielką odwaga głaskały, przytulały pieska. Na koniec funkcjonariuszka SG w bardzo przejrzysty sposób przedstawiła nam schemat odprawy pasażerów krajowych i zagranicznych.

     Następnie udaliśmy się w stronę hali przylotów, gdzie znów zostaliśmy poddani kontroli bezpieczeństwa. Z bliska widzieliśmy przyloty i odloty następujących samolotów rejsowych: linii LOT rejs z Warszawy do Szczecin-Goleniów oraz linii WIZZAIR rejs z Stavanger do Szczecin-Goleniów.
Po zakończonej odprawie i odlocie ostatniego samolotu zaprowadzono nas do bazy Lotniczej Służby Ratowniczo – Gaśniczej, gdzie czekali Pan Zbigniew i Pan Marcin kierowcy – operatorzy sprzętu specjalistycznego.
Zobaczyliśmy wielki wóz strażacki Iveco Magirus - Dragon X4, który służy do prowadzenia akcji ratowniczo- gaśniczej samolotów. Wóz wyposażony jest w sprzęt specjalistyczny do ciecia kadłuba samolotu, posiada działko wodno-piankowe. Samochód strażacki posiada własny system obronny. Panowie powiedzieli nam, że w przypadku wypadku samolotu mają niespełna 3 min, aby dotrzeć na miejsce. W wozie mieści się 5000 litrów wody, a strumień wody podawany jest z prędkością 6 tys. litrów na 1 min.
Na prośbę dzieci Strażacy zaprezentowali nam super pokaz z działka wodnego, za co im bardzo dziękujemy.

     Na zakończenie od funkcjonariuszek Agaty i Beaty otrzymaliśmy pamiątkowe zawieszki do naszych szkolnych plecaków. Wycieczka była bardzo ciekawa, pozwoliła nam przybliżyć pracę służb na lotnisku

galeria zdjęć

06.08.2016r.
Ślub druha Daniela.

[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]
      W dniu 6 sierpnia 2016 r. w parafii greckokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebiatowie dh Daniel Szklar z OSP Świeszewo zawarł związek małżeński z dh Moniką Łazoryszak – Prezes OSP Gołańcz Pomorska. Uroczystą mszę świętą celebrował ks. Bohdan Feciuk. Zaślubiny odbyły się zgodnie z ceremoniałem obrzędu grekokatolickiego. Zabawa weselna odbyła się w Domu Weselnym w Wilczkowie.

W sercu ludzi, w łasce Boga,
niech Wam każda chwila schodzi.
Szczęśliwa Młoda Paro,
życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu,
miłości gorącej jak słońce,
szlachetnej jak złoto, czystej jak łza,
słodkiej jak miód oraz spełnienia
pięknych marzeń i wspólnych planów.

Niechaj szlachetność celów związek Wasz opromieni.
Niechaj po latach wielu nic szczęścia Waszego nie zmieni.
Zdrowie, miłość, dostatek niech w domu Waszym panują.
Wesołe dziecięce uśmiechy niech nad tym wszystkim górują.

Niech ta nowa dla Was droga,
życie Wasze wypogodzi!

Życzą druhny i druhowie z OSP Świeszewo wraz z rodzinami.

18.06.2016r.
Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Gryficach.

   W miejscowości Rybokarty odbył się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP
w Gryficach.
   Obradom przewodniczył Prezes ZOG ZOSP RP druh Andrzej Szczygieł. Po ukonstytuowaniu się władz Zjazdu
i Komisji Zjazdowych, nastąpiła uroczystość odznaczenia Honorowego Konsula Generalnego RP na Litwie druha Tadeusza Macioła Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa.

   Po złożeniu statutowych sprawozdań w dyskusji poruszano wiele tematów a w szczególności niedosprzętowienie OSP z poza KSRG, braku szkoleń w tych jednostkach oraz pracy z dziećmi i młodzieżą w celu odmładzania naszych zastępów.

Wybrano nowe władze:
    Prezes Zarządu Oddziału ZOSP RP
     - Andrzej Szczygieł
    I V-ce Prezes
     - Edward Patelak (członek OSP Świeszewo)
    II V-ce Prezes
     - Jan Lenard (członek OSP Świeszewo)
    Sekretarz
      - Norbert Rudzki
    Skarbnik
      - Marek Fornal
    Komendant Gminny
      - Marek Farmuz

Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków druh Edward Patelak przedstawił projekt Uchwały Zjazdu. Uchwała została przyjęta jednomyślnie. Przewodniczący zakończył Zjazd.

galeria zdjęć

05.06.2016r.
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Górzycy.

  W niedzielę, 05 czerwca w Górzycy odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Udział w zawodach zgłosiło 27 drużyn z gminy gryfice.

  Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.

  OSP Świeszewo reprezentowali: Kobieca i Męska Drużyna Pożarnicza, oraz Drużyna w kategorii dziecięcej "Tornado". Poniżej osiągnięte wyniki:

- Kategoria Dziecięce Drużyny Pożarnicze:
     OSP Świeszewo "Tornado" - 1 miejsce

- Kategoria Kobiece Drużyny Pożarnicze:
     OSP Świeszewo - 1 miejsce

- Kategoria Męskie Drużyny Pożarnicze:
     OSP Świeszewo - 2 miejsce

galeria zdjęć

27.02.2016r.
Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze.

     O godzinie 18:00 odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze OSP Świeszewo. W zebraniu uczestniczyli druhny i druhowie, mieszkańcy wsi Świeszewo oraz zaproszeni goście:

1. Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP - dh Andrzej Szczygieł
2. Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP - dh Jan Lenard
3. Komendant Gminny ZOSP RP w Gryficach - dh Marek Farmuz
4. Skarbnik Zarządu Gminnego ZOSP RP - dh Marek Fornal
5. Przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Gryficach - mł. kpt. Daniel Boś
6. Radny Powiatu Gryfickiego - dh Wojciech Pietrzak
7. Sołtys sołectwa Świeszewo - Pani Teresa Błaszczyk
8. Ksiądz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Świeszewie - ks. Mariusz Szymczak

     Na zebraniu podjęto następujące uchwały i wnioski:
- remont remizy OSP
- rozbiórka starej remizy
- prowadzenie księgi pamiątkowej
- aktualizacja strony internetowej OSP

Ponadto dokonano wyboru nowego Zarządu OSP Świeszewo, Komisji Rewizyjnej, delegatów na Zjazd Odziału Gminnego ZOSP RP oraz przedstawicieli OSP do Zarządu Odziału Gminnego ZOSP RP.31.12.2015r.
Zdarzenia 2015 roku do których zadysponowano jednostkę OSP Świeszewo.1) 17.02.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru domu w m. Kukań. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 4 druhów.

2) 26.03.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru domu w m. Płoty. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 5 druhów.

3) 31.03.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru domu w m. Kołomąć. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 5 druhów.

4) 17.02.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do pożaru domu w m. Kukań. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 4 druhów.

5) 08.07.215r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do poszukiwania zaginionej osoby w m. Świeszewo. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 6 druhów.

6) 30.06.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do gaszenia nieużytków w m. Świeszewo. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 4 druhów.

7) 29.11.2015r. zadysponowano Jednostkę OSP w Świeszewie do gaszenia komina. W zdarzeniu z OSP Świeszewo udział wzięło 7 druhów.


04.10.2015r.
Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze w Niechorzu.

  W dniu 04.10.2015 roku na stadionie w Niechorzu odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu gryfickiego.
  W zawodach wzięło 5 drużyn męskich oraz 5 drużyn KDP, reprezentujących jednostki OSP.   Udział w zawodach zgłosiło 27 drużyn z gminy gryfice.

  Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.

  OSP Świeszewo reprezentowała Męska Drużyna Pożarnicza, która zajęła drugie miejsce.

galeria zdjęć

20.06.2015r.
Uroczystość 70-lecia osadnictwa polskiego i powstania OSP w Świeszewie.

      Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 przed Kościołem Parafialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Świeszewie.
[Rozmiar: 7611 bajtów]    


      Proboszcz parafii Świeszewo ks. Mariusz Szymczak w asyście, Kapelana Powiatowego strażaków ks. Ireneusza Pastryka, wprowadzili poczty sztandarowe na uroczystą mszę świętą, którą celebrował ksiądz Ireneusz Pastryk a homilię wygłosił ks. Mariusz Szymczak.
[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów][Rozmiar: 7611 bajtów]    

      Po uroczystej mszy świętej nastąpiło złożenie wiązanek przed kamieniem-pomnikiem przez delegację sołectwa Świeszewo oraz władze gminy Gryfice.

      Jednocześnie na mogile śp. ks. proboszcza Antoniego Orłowicza delegacja sołectwa Świeszewo złożyła wiązankę.      Następnie dowódca uroczystości uformował szyk, w którym poczty sztandarowe, pododdziały, zaproszeni gości oraz pozostali uczestnicy udali się na plac wiejski, a kolumnę zamykały samochody strażackie.
[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]


      Na wiejskim placu po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości druha Mirosława Suleckiego wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druhowi Franciszkowi Gródeckiemu zgodnie z ceremoniałem nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt przy hymnie państwowym.
[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]    [Rozmiar: 7611 bajtów]


      Powitania gości dokonali sołtys sołectwa Świeszewo Pani Teresa Błaszczyk, oraz Prezes Zarządu OSP w Świeszewie Leszek Rosikoń.
[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]


[Rozmiar: 7611 bajtów]
       Z okazji 70lecia osadnictwa oraz powstania OSP w Świeszewie wieś Świeszewo uhonorowana została odznaką Gryfa Zachodniopomorskiego. W imieniu władz samorządowych województwa Zachodniopomorskiego aktu wręczenia dokonał Radny Sejmiku Wojewódzkiego Pan Zygmunt Dziewguć. Zaszczytną odznakę honorową odebrali Pani sołtys Teresa Błaszczyk, w asyście zasłużonych mieszkańców Świeszewa Pani Genowefy Robelka, oraz druha Władysława Gajdzińskiego.       Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Zachodniopomorskiego nr 108-XIV-2015 z dnia 14.04.2015r Złotymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Tadeusz Macioł, Andrzej Raczyński.
       Srebrnymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: druhna Beata Szklar, druh Stanisław Szklar, druh Wojciech Pietrzak, druh Tomasz Jakiel, druh Tadeusz Blokowski, druh Robert Radke.
        Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: druh Adam Krzywak i druh Marcin Gepert.
[Rozmiar: 7611 bajtów]         [Rozmiar: 7611 bajtów]


        Podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz wsi Świeszewo w imieniu Komitetu Organizacyjnego Uroczystości złożyła Pani sołtys dla: wieloletniego sołtysa sołectwa Świeszewo Pana Jana Springera, Pana Bernarda Kozłowskiego, Pani Ludwiki Jędzura, Pani Haliny Malarczyk oraz druha Edwarda Patelaka. Były również podziękowania dla sponsorów oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie uroczystości. Otrzymali oni Pamiątkową broszurkę pt. "Świeszewo 1945-2015". W między czasie najstarsi mieszkańcy Świeszewa to jest 70 plus, otrzymali z rąk organizatorów symboliczną czerwoną różę.
[Rozmiar: 7611 bajtów]       W podsumowaniu uroczystości głos zabrali : Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druh Franciszkowi Gródeckiemu, wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Jan Lenard, przedstawiciel Nadleśnictwa Gryfice Pan Piotr Zemełka, oraz w imieniu własnym oraz przybyłych na uroczystość byłych podopiecznych wychowawców i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Świeszewie podziękowania złożyła Ewa Hejman.

       Po zamknięciu listy mówców dowódca uroczystości druh Mirosław Sulecki dokonał rozformowania szyków i rozpoczęła się biesiada.

       Konferansjerami uroczystości byli Pani Marzena Kondratowicz i druh Edward Patelak, fotografowała druhna Beata Szklar.

galeria zdjęć

15.06.2015r.
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Rybokartach.

  W niedzielę, 15 czerwca w Rybokartach odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych.

  Udział w zawodach zgłosiło 18 drużyn z gminy gryfice.

  Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.

  OSP Świeszewo reprezentowali Seniorzy z Męskiej Drużyny Pożarniczej, gdzie w swojej kategorii zajęli pierwsze miejsce.

Więcej informacji i zdjęcia z imprezy można obejrzeć pod adresem:
  temat.info/


oraz na facebooku:
  facebook

13.08.2014r.
Śmierć druha Andrzeja Majchrzak z OSP Świeszewo.

      W Gryfickim szpitalu dnia 13 sierpnia 2014r. po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 57 lat zmarł Druh Andrzej Majchrzak, członek OSP w Świeszewie.
Po Mszy Św. w Kościele Parafialnym w Świeszewie 15 sierpnia 2014r. konduktem pogrzebowym z udziałem asysty pojazdów pożarniczych i delegacji OSP Gminy Gryfice, ciało Śp. Druha Andrzeja zostało przewiezione na Cmentarz Komunalny w Gryficach, gdzie zgodnie z Ceremoniałem Strażackim – dokonany został pochówek.

Śp. Druh Andrzej Majchrzak do MDP OSP Świeszewo wstąpił w 1971r., a następnie OSP. Założył rodzinę, która z czasem stała się rodziną strażacką. Wszyscy, tj. małżonka i pięcioro dzieci, byli aktywnymi członkami – działaczami.
Śp. Druh Andrzej był strażakiem aktywnym i odpowiedzialnym. Pełnił w OSP funkcję Skarbnika, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i drugiego Kierowcy - mechanika.
Za swoją pracę wielokrotnie wyróżniany w tym Brązowy, Srebrny, i Złoty Medal za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Niech spoczywa w pokoju.

V-ce Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Druh Edward Patelak.

04.05.2014r.
Msza Święta z okazji Dnia Strażaka.

[Rozmiar: 7611 bajtów]     [Rozmiar: 7611 bajtów]


      W dniu 4 maja 2014r. o godz. 13:00 w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Świeszewie ksiądz proboszcz Roman Banaś odprawił uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich strażaków.
We mszy uczestniczyli Burmistrz Gryfic, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druh Andrzej SZCZYGIEŁ, Komendant Gminny ZOSP RP Gryfice druh Marek Farmuz, oraz poczty sztandarowe i strażacy z OSP Świeszewo, OSP Trzygłów i OSP Ościęcin.

Po uroczystej mszy świętej odbyło się złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej Ku Czci Zmarłych Strażaków Ochotników.

galeria zdjęć

29.06.2013r.
Ślub Ilony i Adama Krzywak.

[Rozmiar: 7611 bajtów]

    W Świeszewie w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wstąpili w związek małżeński członkowie OSP Świeszewo druhna Ilona Krzywak oraz druh Adam Krzywak.
Mszę Ślubną celebrował probosz parafii Świeszewo ks. Roman Banaś.Nowożeńcom życzymy radości z każdego dnia, szczęścia które wiecznie trwa, spełnienia marzeń i nieskończonej miłości!

Druhny i Druhowie z OSP w Świeszewie

galeria zdjęć


09.06.2013r.
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Trzygłowiu.

W niedzielę, 09 czerwca w Trzygłowiu odbyły się Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze.

Udział w zawodach zgłosiło 20 drużyn z gminy gryfice.

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.

OSP Świeszewo reprezentowali: Kobieca Drużyna Pożarnicza oraz Drużyna Seniorów. Poniżej osiągnięte wyniki:

- Kategoria Kobiece Drużyny Pożarnicze:
     1. OSP Świeszewo
     2. OSP Gryfice
     3. OSP Kukań

- Kategoria OSP SENIOR:
     1. OSP Rybokarty
     2. OSP Gryfice
     3. OSP Kukań
     4. OSP Ościęcin
     5. OSP Górzyca
     6. OSP Rotnowo
     7. OSP Świeszewo
     8. OSP Przybiernówko
     9. OSP Trzygłów

galeria zdjęć

24.11.2012r.
Otwarcie wyremontowanej Świetlicy Wiejskiej w Świeszewie.

[Rozmiar: 7611 bajtów]

[Rozmiar: 7611 bajtów]
       W dniu 24 listopada 2012 r. odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanej Świetlicy Wiejskiej w Świeszewie. Symboliczną wstęgę przecieli: w imieniu Rady Sołeckiej - sołtys wsi Świeszewo Jan Springiel, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeszewie dh Leszek Rosikoń oraz Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł. Tablicę pamiątkową wręczyła Dyrektor Domu Kultury w Gryficach Pani Róża Szuster.

W Świetlicy wyznaczono pomieszczenie dla OSP, gdzie będą odbywać się zebrania strażackie.30.06.2012r.
Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej Ku Czci Zmarłych Strażaków Ochotników

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
Uroczystość odkrycia i poświęcenia tablicy pamiątkowej o treści: "Strażakom - Ochotnikom, którzy z potrzeby serc pełnili swą trudną służbę. Społeczeństwo." rozpoczęła się o godz. 18:00 mszą świętą w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Świeszewie, którą odprawił ksiądz proboszcz Roman Banaś.

Obelisk i tablica pamiątkowa są upamiętnieniem społecznej działalności, trudu i ofiarności strażaków ochotników, którzy odeszli na wieczną służbę. Po zakończonej mszy świętej odbyła się zbiórka przy obelisku, w której Prezes OSP Świeszewo dh Leszek Rosikoń, przywitał wszytkich zaproszonych gości.

W tym szczególnym dniu swoją obecnością zaszczycili Burmistrz Gryfic, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gryficach druh Andrzej Szczygieł, w-ce Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gryficach dh Jan Lenard, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Edward Pruski, poczty sztandarowe i strażacy z OSP Świeszewo, OSP Trzygłów i OSP Ościęcin oraz mieszkańcy parafii Świeszewo, zaproszeni goście.

Następnie rozpoczęły się czynności związane z odsłonięciem obelisku, w którym udział wzięli Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gryficach druh Andrzej Szczygieł, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. brygadier Edward Pruski, Prezes OSP Świeszewo dh Leszek Rosikoń, członek honorowy- były Naczelnik OSP Świeszewo Władysław Gajdziński, członek honorowy OSP Świeszewo Werner Adomat, ksiądz Roman Banaś, który dokonał poświecenia tablicy pamiątkowej.


Prezes OSP Świeszewo dh Leszek Rosikoń, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do ufundowania tego obelisku z tablicą pamiątkową. Lista fundatorów :
1. Pan Tadeusz Jerzy Macioł - Konsul Honorowy RP na Litwie,
2. Pan Zdzisław Sokołowski,
3. Państwo Marta i Krzysztof Wiącek,
4. Państwo Izabela i Zbigniew Grabowscy,
5. Pan Jacek Polanowski,
6. Pan Jan Zinger,
7. Pan Adam Springer,
8. Pan Leszek Suchorski,
9. Pan Jerzy Michałowski,
10. Pan Zbigniew Daraszkiewicz,
11. Nadleśnictwo Gryfice,
12. Mieszkańcy Świeszewa,
13. Producent kostki brukowej POLBET w Mechowie,
14. Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gryficach,
15. Robert Bułhak.

Ufundowanie tablicy ku czci zmarłych strażaków ochotników jest dowodem najwyższego, społecznego uznania, gdyż fundatorami tego obelisku z tablicą są ludzie którym strażacy służą dbając o bezpieczeństwo życia, zdrowia, mienia i ochrony środowiska.

Złożył również podziękowania sołtysowi Janowi Springerowi oraz radzie sołeckiej za pomoc i duże zaangażowanie w zorganizowaniu tej uroczystości oraz wszystkim za udział w uroczystości i zaprosił gości oraz członków OSP na skromny poczęstunek przy szkole.

Scenariusz uroczystości przygotowany przez Prezesa OSP Świeszewo

galeria zdjęć

30.06.2012r.
Ostatnie pożegnanie

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
       W dniu 30 czerwca 2012r. o godz. 11:00 w kościele parafialnym odbyła się msza święta pogrzebowa w intencji śp dha Janusza Robaczewskiego, który odszedł od Nas w wieku 54 lat i został pochowany na Cmentarzu w Świeszewie. Mszę świętą odprawił ks. Proboszcz Roman Banaś.
      Śp. dh Janusz Robaczewski był aktywnym działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeszewie za co zostawał odznaczony brązowym i srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, pełnił również funkcję Prezesa OSP w Świeszewie.
      W imieniu strażaków głos zabrał Prezes OSP w Świeszewie dh Leszek Rosikoń - przemówienie w załączeniu.

      Pogrążeni w smutnku rodzino, przyjaciele, żegnamy dziś Śp. Janusza, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

                                                                                                    Druhny i Druhowie z OSP w Świeszewie.

Przemówienie Prezesa OSP

galeria zdjęć

07.04.2012r.
Adoracja Grobu Pańskiego i Msza Rezurekcyjna.

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
      W dniu 7 kwietnia 2012 r. o godz. 18:00 świeszewscy strażacy przystąpili do adoracji Grobu Pańskiego
i wykonywali tą posługę aż do rozpoczęcia Mszy Rezurekcyjnej, którą odprawił ks. Proboszcz Roman Banaś
o godz. 6:00 następnego dnia w Kościele parafialnym.
Następnie uczestniczyli w uroczystej procesji i liturgii Zmartwychwstania Pańskiego.24.03.2012r.
Akcja Sprzątania Świeszewa

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
W dniu 24 marca 2012 o godzinie 9:00 odbyła się zbiórka dzieci i młodzieży z OSP Świeszewo w celu wzięcia udziału w „Akcji sprzątania Świeszewa”.
Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, posprzątano: odcinek od remizy strażackiej do kościoła, rejon przystanku PKS, kolonię nr 9, kolonię nr 3 w kierunku dużego boiska, plac zabaw oraz rejon remizy strażackiej.
Następnie posegregowano wszystkie śmieci i umieszczono je w odpowiednich koszach. Przedsięwzięcie zakończyło się ogniskiem z kiełbaską.

Do czystszego Świeszewa przyczynili się: Katarzyna Rosikoń, Alicja Szklar, Klaudia Taraszkiewicz, Justyna Dziągwa, Oliwia Krzywak, Wiktoria Wojtas, Karolina Jakiel, Jarek Rosikoń, Piotr Jakiel, Kuba Gajdziński.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji.
                                                              Zarząd OSP Świeszewo.

galeria zdjęć

OGŁOSZENIE
Kampania Państwowej Straży Pożarnej "NIE dla czadu"

Państwowa Straż Pożarna rozpoczęła kampanię „NIE dla czadu”. Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla. Potrwa ona do marca 2012 roku, czyli przez okres grzewczy – czas, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem.

Celem kampanii jest uświadamianie społeczeństwu istnienia niebezpieczeństw związanych z czadem oraz zapobieganie zatruciom z nim związanych. Patronat nad kampanią objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na temat tlenku węgla, m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym, jakie są objawy zatrucia, znaleźć można na stronie internetowej pod adresem: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216

Informację przekazał Rzecznik Prasowy KP PSP Gryfice bryg. Dariusz Sobczyk.

Ulotka informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi tlenkiem węgla08.10.2011r.
Ach co to był za ślub!

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
     W Świeszewie w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej o godzinie 16:00 wstąpili w związek małżeński członkowie OSP Świeszewo druhna Agnieszka Żołnowska oraz druh Adrian Majchrzak.

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
       Mszę Ślubną celebrował probosz parafii Świeszewo ks. Roman Banaś. Państwo Młodzi zgodnie z tradycją przeszli pod szpalerem stukających toporków utworzonym przez strażaków z OSP Świeszewo.
       Komendant Gminny ZOSP RP Gryfice druh Marek Farmuz złożył nowożeńcom najserdeczniejsze życzenia w imieniu wszystkich strażaków. Następnie wóz strażacki na sygnałach odprowadził Parę Młodą i gości weselnych do Willi "Zbyszko" w Nowogardzie, gdzie odbyła się huczna zabawa do białego rana.

Nowożeńcom, których połączyła wielka miłość oraz zamiłowanie do strażackich obowiązków na nowej drodze życia życzymy spełnienia marzeń szczęścia, miłości i wiecznej radości!

Druhny i Druhowie z OSP w Świeszewie19.06.2011r.
Powiatowe zawody sportowo - pożarnicze w Trzygłowie.

W niedzielę, 19 czerwca w Trzygłowie odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze. O godz. 10:00 dowódca dh Edward Patelak złożył meldunek dla Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druha Andrzeja Szczygła o gotowości drużyn do zawodów powiatowych.

Udział w zawodach zgłosiło 17 drużyn z powiatu gryfickiego - 5 Kobiecych Drużyn Pożarniczych, 9 OSP Senior
i 3 drużyny poza konkursem.

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami.

Klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:
I. Kategoria Kobiece Drużyny Pożarnicze:
     1. OSP Świeszewo
     2. OSP Kiełpino
     3. OSP Gryfice
     4. OSP Tąpadły
     5. OSP Kukań

II. Kategoria OSP SENIOR:
     1. OSP Rybokarty
     2. OSP Płoty
     3. OSP Ościęcin

Poza konkursem w zawodach uczestniczyli również chłopcy MDP ze Świeszewa.

galeria zdjęć

29.05.2011r.
Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Wołczynie.

W zawodach uczestniczyły drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Gryfice tj.: OSP Rotnowo, Rybokarty, Kukań, Świeszewo, Ościęcin, Trzygłów, Górzyca, Przybiernówko, Gryfice.

O godz. 10:00 dowódca druh Edward Patelak złożył meldunek dla Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP druha Andrzeja Szczygła o gotowości drużyn do zawodów gminnych. Otwarcia zawodów dokonał druh Prezes A. Szczygieł, życząc wszystkim sportowej rywalizacji i osiągnięcia jak najlepszych wyników.

OSP Świeszewo reprezentowały:
- drużyna chłopców młodszych MDP,
- KDP OSP Świeszewo,
- OSP Świeszewo - seniorzy.

Poziom zawodów należy ocenić na wysoki.
W tej wyrównanej rywalizacji nasze drużyny zajęły następujące miejsca:
MDP - I m-ce, KDP - I m-ce, OSP seniorzy - VI m-ce.

galeria zdjęć

05.05.2011r.
Msza Święta z okazji Dnia Strażaka.


      W dniu 05 maja 2011r. o godz. 19:00 w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Świeszewie kapelan powiatowy strażaków ks. Ireneusz Pastryk w asyście księdza proboszcza Romana Banasia odprawił uroczystą mszę świętą w intencji wszystkich strażaków.
We mszy uczestniczyli Burmistrz Gryfic, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP druh Andrzej SZCZYGIEŁ, Komendant Gminny ZOSP RP Gryfice druh Marek Farmuz, oraz poczty sztandarowe i strażacy z OSP Świeszewo, OSP Trzygłów i OSP Ościęcin.

Po uroczystej mszy świętej odbyło się spotkanie integracyjne przy ognisku.

galeria zdjęć

30.04.2011r.
Wyjazd do pożaru lasu.

O godzinie 14:11 nastąpił wyjazd do pożaru lasu w okolicy miejscowości Waniorowo.
W akcji poza OSP Świeszewo udział wzięła Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z Gryfic.
Akcja trwała do godziny 15:15.

W wyjeździe uczestniczyli nw. druhowie OSP Świeszewo:
MIREK SULECKI,
ADAM KRZYWAK,
ROBERT RADKE,
PIOTR PATELAK,
JAN KONDRATOWICZ,
KRZYSZTOF BUŁHAK.


23.04.2011r.
Wyjazd do pożaru nieużytków.

O godzinie 18:37 nastąpił wyjazd do pożaru nieużytków w miejscowości Gryfice.
W akcji poza OSP Świeszewo udział wzięła Jednostka Ratowniczo Gaśnicza z Gryfic.
Akcja trwała 1 godzinę i 18 minut.

W wyjeździe uczestniczyli nw. druhowie OSP Świeszewo:
MIREK SULECKI,
ADAM KRZYWAK,
ROBERT RADKE,
PIOTR PATELAK,
KRZYSZTOF BUŁHAK.


24.04.2011r.
Adoracja Grobu Pańskiego i Msza Rezurekcyjna.

[Rozmiar: 7611 bajtów] [Rozmiar: 7611 bajtów]
      W dniu 23 kwietnia 2011r. o godz. 18:00 świeszewscy strażacy przystąpili do adoracji Grobu Pańskiego
i wykonywali tą posługę aż do rozpoczęcia Mszy Rezurekcyjnej, którą odprawił ks. Proboszcz Roman Banaś
o godz. 6:00 dnia 24 kwietnia 2011. w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Następnie uczestniczyli w uroczystej procesji i liturgii Zmartwychwstania Pańskiego.04.2011r.
Film o miejscowości Świeszewo w TVP Szczecin.

Polska Telewizja Internetowa - kanał: Gryfice nakręciła film w kategorii ciekawostki o miejscowości Świeszewo. Wyemitowany przez TVP Szczecin w cyklu Kazimierza Rabskiego "Zapiski Łazęgi".

Film można obejrzeć pod adresem:
  http://gryfice.tv-polska.eu/


24.02.2011r.
Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze.

     O godzinie 19:00 w świetlicy wiejskiej odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze OSP Świeszewo. W zebraniu uczestniczyli druhny i druhowie, mieszkańcy wsi Świeszewo oraz zaproszeni goście:

1. St. specjalista KP PSP Gryfice - Artur Rogiński
2. Komendant Gminny ZOSP w Gryficach - Marek Farmuz
3. Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP - Edward Patelak
4. Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP - Halina Gładysz
5. Zastępca Burmistrza Gryfic - Waldemar Wawrzyniak
6. Konsul Honorowy RP na Litwie - Tadeusz Macioł
7. Członek Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP - Adam Springer
8. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Świeszewie - Roman Banaś.

     Na zebraniu dokonano wyboru nowego Zarządu OSP Świeszewo, Komisji Rewizyjnej, delegatów na zjazd Odziału Gminnego ZOSP RP oraz przedstawicieli do Zarządu Odziału Gminnego ZOSP RP.
     Na spotkaniu był obecny Konsul Honorowy RP na Litwie Pan Tadeusz Macioł, który przyjął członkowstwo honorowe na wniosek Zarządu OSP Świeszewo. Zobowiązał się również do ufundowania pamiątkowej tablicy Ku Czci Zmarłych Strażaków ze społeczności wsi Świeszewo.2010: 2009: